Hakan Yaman Banner

ÖZGEÇMİŞ

Hakan Yaman

Hakan Yaman, 1963 yılında İstanbul’da doğdu. 1988’de Marmara Üniversitesi, Yabancı Diller İngilizce bölümünü bitirdi. 

İlk romanı İsrafil’in Kanatları, 2007 yılında yayımlandı. Roman, yabancı dile çevrilmemesine karşın Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ses getirdi. İtalyan gazeteci Orsola Casagrande ile yaptığı söyleşi İl Manifesto gazetesinde yayımlandı.

Bir yıl sonra çıkan Fotoğraftaki Kadın adlı romanıyla 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü kazandı.

19.yüzyılda İzmir’in Levanten dünyasında geçen bir aşk ve ihanet öyküsünü kaleme aldığı Güz Kokulu Günahlar, 2011’de yayımlandı.

Bir romancının itiraflarıyla şekillenen romanı Romancı, Mart 2014’te yayımlandı, temmuz ayında PEN Türkiye tarafından Ayın Kitabı seçildi. Hakan Yaman aynı yıl, Avrupa Birliği Edebiyat Ödülü adayı olarak finale kaldı. 

Beşinci romanı Huş Ağaçlarının Sessizliği, SİA Kitap tarafından Ocak 2020’de yayımlandı.

İçinde kâinatın tüm sırlarının saklı olduğu düşünülen esrarengiz bir kitabın, Türkiye’nin çalkantılı 50’li yıllarıyla 1700’lerde, Sultan I. Mahmud dönemi arasında gidip gelen hikâyesi üzerinden din, mezhep ve etnik ayrımcılık gibi önemli sorunlara yer verdiği ilk romanı İsrafil’in Kanatları aynı yılın temmuz ayında SİA Kitap tarafından yeniden yayımlandı.

Hakan Yaman’ın Güz Kokulu Günahlar romanı, Ocak 2021’de Bulgaristan’ın Aviana Yayınevi tarafından Bulgarca yayımlandı.

Yaman’a 2008 Yunus Nadi Roman Ödülü’nü getiren Fotoğraftaki Kadın romanı Nisan 2021’de SİA Kitap tarafından yeniden yayımlandı.

Hakan Yaman’ın tanıklar ve belge çalışmalarıyla destekleyerek yedi yılda bitirdiği yeni romanı Hüzzam’ın Uçma İhtimali Aralık 2021’de yine SİA Kitap tarafından yayımlandı. Yaman yeni romanında, Türkiye’nin üst üste gelen askeri darbelerle anılan çalkantılı yıllarını, biri Devrimci, diğeri Ülkücü olan iki kardeşin öyküsü üzerinden anlatıyor.

2022 başında Aviana Yayınevi Fotoğraftaki Kadın’ı Bulgarca yayımladı.  

2023 yılında Güz Kokulu Günahlar’ın ikinci baskısı SİA Kitap tarafından yayımlanırken yine aynı yıl içinde Slovenika Dooel Skopje Yayınevi tarafından Makedonca yayımlandı.

Hakan Yaman, PEN Türkiye Yazarlar Derneği’nin Yönetim Kurulu üyesi olup derneğin Uluslararası İlişkiler Sekreteri görevini yürütmektedir.